Odkryj najpiękniejsze zabytki i miejsca, które musisz zobaczyć podczas podróży po Polsce.
Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najważniejszych symboli polskiej państwowości i kultury. Położony na wapiennym wzgórzu nad Wisłą, był siedzibą władców Polski od XI do XVII wieku.
Obecnie na Wawelu znajduje się muzeum z cennymi kolekcjami malarstwa, rzeźby, tkanin, broni i przedmiotów użytkowych. Zwiedzający mogą podziwiać Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny, Zbrojownię oraz Smoczą Jamę.
Kompleks wawelski obejmuje także Katedrę Wawelską, w której odbywały się koronacje królów polskich i gdzie znajdują się królewskie groby.
Godziny otwarcia: 9:00 - 17:00 (wtorek - niedziela), poniedziałek - zamknięte
Adres: Wawel 5, 31-001 Kraków
Bilety: 25-100 PLN (w zależności od zwiedzanych części)
Krakowskie Stare Miasto to jeden z najcenniejszych zespołów architektonicznych w Europie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego centrum stanowi Rynek Główny - największy średniowieczny plac miejski w Europie.
Na Rynku znajduje się Sukiennice - dawne centrum handlowe, Bazylika Mariacka z przepięknym ołtarzem Wita Stwosza i słynnym hejnałem, a także wieża ratuszowa. Starówkę otaczają fragmenty murów miejskich z Bramą Floriańską i Barbakanem.
Warto także odwiedzić Collegium Maius - najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, ulicę Kanoniczą oraz Kazimierz - dawną dzielnicę żydowską.
Godziny otwarcia: dostępne przez całą dobę
Najlepszy czas zwiedzania: wczesny poranek lub wieczorem, gdy jest mniej turystów
Polecane: spacer z przewodnikiem, aby poznać historię i legendy krakowskiej starówki
Kopalnia Soli w Wieliczce to unikatowy zabytek techniki górniczej, działający nieprzerwanie od XIII wieku do końca XX wieku. Jest jedną z najstarszych kopalni soli na świecie i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Trasa turystyczna prowadzi przez unikalne komory z solnymi rzeźbami, jeziorami i kaplicami wykutymi w soli. Najbardziej imponująca jest Kaplica św. Kingi - podziemna świątynia o wymiarach 54 × 18 × 12 metrów, w której wszystkie elementy wystroju wykonano z soli.
W kopalni odbywają się także koncerty, imprezy i wydarzenia kulturalne. Dla osób z dolegliwościami dróg oddechowych dostępne są pobyty lecznicze w specjalnych komorach solnych.
Godziny otwarcia: 9:00 - 17:00 (codziennie), w sezonie letnim do 19:00
Adres: ul. Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka
Bilety: 85-105 PLN (normalne), 65-85 PLN (ulgowe)
Uwaga: Zwiedzanie tylko z przewodnikiem, temperatura pod ziemią wynosi około 14-16°C
Zamek w Malborku to największa ceglana twierdza w Europie i największy zamek gotycki na świecie. Został zbudowany przez Zakon Krzyżacki w XIII-XV wieku jako siedziba wielkiego mistrza i centralny ośrodek państwa zakonnego.
Kompleks zamkowy składa się z trzech części: Zamku Wysokiego, Średniego i Niskiego. Zwiedzający mogą zobaczyć refektarze, dormitoria, kuchnię, zbrojownię, a także piękny dziedziniec i krużganki. W muzeum prezentowane są kolekcje bursztynu, militariów i średniowiecznych artefaktów.
Zamek w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wybitny przykład średniowiecznej architektury obronnej i siedziba zakonnej.
Godziny otwarcia: 9:00 - 19:00 (maj-wrzesień), 10:00 - 16:00 (październik-kwiecień)
Adres: ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork
Bilety: 60-80 PLN (normalne), 40-60 PLN (ulgowe)
Polecane: Zwiedzanie z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem
Warszawskie Stare Miasto to wyjątkowy przykład odbudowy historycznego centrum miasta. Choć podczas II wojny światowej zostało całkowicie zburzone, odbudowano je z niezwykłą dokładnością na podstawie dokumentacji historycznej, co zostało docenione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sercem Starego Miasta jest kolorowy Rynek z kamienicami o charakterystycznych fasadach. Zwiedzający mogą także zobaczyć Zamek Królewski, archikatedrę św. Jana, mury miejskie z Barbakanem oraz pomnik Syrenki Warszawskiej - symbol miasta.
Wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia - głównej ulicy prowadzącej do Starego Miasta - znajdują się liczne kościoły, pałace i zabytki.
Godziny otwarcia: dostępne przez całą dobę
Polecane: Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, punkt widokowy na wieży Kościoła Świętej Anny
Rada: Wieczorem Stare Miasto jest pięknie oświetlone, co stwarza wyjątkową atmosferę
Zamek Książ to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, często nazywany "Perłą Śląska". Położony na malowniczym wzgórzu otoczonym lasami, zachwyca monumentalną bryłą i bogatą historią.
Budowla powstała w XIII wieku, jednak przez wieki była przebudowywana, co zaowocowało mieszanką stylów architektonicznych. Najdłużej zamkiem władał ród Hochbergów, jeden z najbogatszych rodów w Europie. W czasie II wojny światowej zamek był przebudowywany przez nazistów w ramach tajemniczego projektu "Riese".
Zwiedzający mogą podziwiać reprezentacyjne komnaty z oryginalnymi meblami, podziemia wykute w skale, a także rozległe tarasy z panoramicznym widokiem na okolicę i piękne ogrody zamkowe.
Godziny otwarcia: 9:00 - 18:00 (maj-wrzesień), 9:00 - 17:00 (październik-kwiecień)
Adres: ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych
Bilety: 50-70 PLN (normalne), 40-60 PLN (ulgowe), w zależności od wybranej trasy
Ciekawostka: W pobliżu zamku znajduje się palmiarnia z egzotycznymi roślinami
Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast nadbałtyckich, z bogatą historią hanzeatycką. Stare Miasto zachwyca unikatową architekturą, łączącą wpływy polskie, niemieckie i niderlandzkie.
Główną arterią Starego Miasta jest ulica Długa i Długi Targ (zwane Traktem Królewskim), przy których stoją bogato zdobione kamienice patrycjuszowskie, Ratusz Głównego Miasta i fontanna Neptuna - symbol Gdańska. Najbardziej imponującą budowlą jest Bazylika Mariacka - największy ceglany kościół w Europie.
Warto także zobaczyć historyczny Żuraw - średniowieczny dźwig portowy, Bramę Zieloną, Złotą i Wyżynną oraz przepiękne gdańskie spichlerze nad Motławą. Miłośnicy historii powinni odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Najważniejsze miejsca: Droga Królewska, Bazylika Mariacka, Żuraw, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa
Polecane: Rejs po Motławie, wizyta na Westerplatte
Lokalna specjalność: Bursztyn - warto odwiedzić Muzeum Bursztynu i liczne galerie
Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce pamięci utworzone na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, gdzie w latach 1940-1945 zginęło ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i innych narodowości.
Zwiedzający mogą zobaczyć zachowane baraki, krematorium, komorę gazową, a także liczne ekspozycje przedstawiające tragiczną historię obozu i jego więźniów. Na wystawach prezentowane są autentyczne przedmioty należące do ofiar: walizki, buty, protezy, okulary, a także dokumenty i fotografie.
Wizyta w Muzeum to ważna lekcja historii i przestroga dla przyszłych pokoleń. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako świadectwo ludobójstwa.
Godziny otwarcia: 7:30 - 19:00 (kwiecień-październik), 8:00 - 17:00 (listopad-marzec)
Adres: ul. Więźniów Oświęcimia 20, 32-603 Oświęcim
Bilety: Wstęp bezpłatny, opłata za przewodnika 85 PLN (zalecane)
Ważne: Ze względu na charakter miejsca, zwiedzanie nie jest zalecane dla dzieci poniżej 14 roku życia
Zamek w Lublinie to jedna z najstarszych królewskich rezydencji w Polsce, której początki sięgają XII wieku. Przez wieki była to ważna twierdza broniąca wschodnich granic Królestwa Polskiego.
Najcenniejszym zabytkiem zamku jest gotycka Kaplica Trójcy Świętej z unikatowymi XV-wiecznymi freskami bizantyńsko-ruskimi, stanowiącymi niezwykłe połączenie kultury wschodu i zachodu. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Lubelskie z cennymi kolekcjami malarstwa, rzemiosła artystycznego i archeologicznymi.
Z zamkowej wieży rozciąga się piękny widok na Stare Miasto w Lublinie, które zachowało swoją średniowieczną zabudowę z licznymi zabytkami, w tym Bramą Krakowską i barokowymi kamienicami.
Godziny otwarcia: 9:00 - 17:00 (wtorek-niedziela), poniedziałek - zamknięte
Adres: ul. Zamkowa 9, 20-117 Lublin
Bilety: 20 PLN (normalne), 15 PLN (ulgowe)
Ciekawostka: W lochach zamku mieściło się więzienie, które funkcjonowało do 1954 roku
Zamek w Pszczynie to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, często nazywana "Perłą Górnego Śląska". Początkowo gotycki zamek z XIII wieku został przebudowany w XIX wieku w stylu neobarokowym.
Wnętrza zamku zachowały autentyczne wyposażenie i dekoracje z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzający mogą podziwiać apartamenty książęce, salony i pokoje gościnne z oryginalnym umeblowaniem, dziełami sztuki i pamiątkami po ostatnich właścicielach - rodzinie książąt von Pless.
Wokół zamku rozciąga się malowniczy park krajobrazowy w stylu angielskim, z pięknymi stawami, egzotycznymi drzewami i rzeźbami. Na terenie parku znajduje się także Pokazowa Zagroda Żubrów.
Godziny otwarcia: 10:00 - 17:00 (wtorek-niedziela), poniedziałek - zamknięte
Adres: ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna
Bilety: 25 PLN (normalne), 18 PLN (ulgowe)
Ciekawostka: Najsłynniejszą mieszkanką zamku była księżna Daisy von Pless, angielska arystokratka znana z urody i działalności charytatywnej
Tatry są najwyższym pasmem górskim w Polsce, oferującym wspaniałe widoki i różnorodne szlaki turystyczne. To raj dla miłośników górskich wędrówek, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy.
Sieć szlaków turystycznych w Tatrach obejmuje ponad 275 km oznakowanych tras o różnym stopniu trudności. Wśród najpopularniejszych celów wycieczek są Morskie Oko - największe tatrzańskie jezioro, Dolina Pięciu Stawów, Giewont - zwany "Śpiącym Rycerzem", Kasprowy Wierch oraz Rysy - najwyższy szczyt Polski (2499 m n.p.m.).
Wędrówki po tatrzańskich szlakach to nie tylko okazja do podziwiania wspaniałych krajobrazów, ale także do obserwacji unikalnej alpejskiej fauny i flory. Warto pamiętać, że najlepszym okresem na wycieczki jest lato i wczesna jesień, choć zimą niektóre trasy także są dostępne dla turystów.
Polecane szlaki: Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej, Dolina Kościeliska, Giewont z Doliny Strążyskiej, Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie
Ważne informacje: Tatrzański Park Narodowy jest płatny, aktualne opłaty można sprawdzić na stronie TPN
Wskazówki: Nawet latem w górach pogoda może się gwałtownie zmienić, należy zabrać odpowiednie ubranie i sprzęt
Osada w Biskupinie to zrekonstruowana osada kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza (około 800-400 p.n.e.), odkryta w 1933 roku. Jest to jedna z najważniejszych prehistorycznych atrakcji archeologicznych w Europie, często nazywana "polskimi Pompejami".
Podczas zwiedzania można zobaczyć odtworzone drewniane chaty, mury obronne, bramy i pomosty, a także poznać życie codzienne mieszkańców sprzed ponad 2700 lat. Rekonstrukcja oparta jest na wynikach badań archeologicznych, które dokładnie udokumentowały cały układ osady.
Oprócz zwiedzania rekonstrukcji, można także odwiedzić Muzeum Archeologiczne, gdzie prezentowane są oryginalne znaleziska z wykopalisk oraz ekspozycje poświęcone innym kulturom archeologicznym z terenu Polski.
Godziny otwarcia: 9:00 - 18:00 (czerwiec-sierpień), 9:00 - 17:00 (maj, wrzesień), 9:00 - 16:00 (pozostałe miesiące)
Adres: Biskupin 17, 88-410 Gąsawa
Bilety: 16 PLN (normalne), 12 PLN (ulgowe)
Ciekawostka: Co roku we wrześniu w Biskupinie odbywa się Festyn Archeologiczny, podczas którego prezentowane są rekonstrukcje dawnych technik rzemieślniczych, występy grup historycznych i warsztaty archeologiczne